Výlet Vysoké Tatry

  • Termín: od 24. srpna do 1. září 2007
  • Mapa: mapa “2 - Vysoké Tatry” vydaná VKÚ Harmanec nebo z Turistických map Slovenska (372 mapových listů) listy 60, 61, 62, 94, 95, 96

Program

  • 1. den (nocni prejezd z patka na sobotu): Odjizdime tesne pred pulnoci z Brna zlutym autobusem Student Agency. Cesta bude trvat asi 5 hodin.
  • 2. den (6,5 hod., 18 km – Tatranska magistrala): Po prijezdu do Popradu brzo rano prestoupime na vlak, ktery nas asi za 20 minut vysadi v Tatranskej Strbe (zast. Strba, prijezd 5.43). Zde se ubytujeme v kempu ATC Tatranská Štrba, sice ve svažitém terénu, ale prijatelnou cenou i vzdalenosti od Strbskeho Plesa a s WC i koupenou v dřevěných budovách na slušné úrovni. Chvilku si muzeme pospat a nejpozdeji v 10.27 odjedeme vlakem “zubackou” do Strbskeho Plesa. Z mestecka pujdeme po  červené turistické značce asi 80 minut na Popradske Pleso a od plesa vysplhame 60 minut po  červené turistické značce na vrchol Ostrva, kde si dame pozdni obed. Dalsi cesta po  červené turistické značce nas za 90 minut zavede k Batizovskemu plesu, od ktereho je to kousek k Batizovskym vodopadum a nad kterym se tyci Gerlachovsky stit. Za dalsich 60 minut nas  červená turistická značka dovede k horskemu hotelu Sliezsky dom u Velickeho plesa, kde dame obcerstveni. Po  zelené turistické značce sejdeme za 100 minut do Tatranske Polianky, odkud nas doveze TEZ zpet do Strbskeho Plesa a vlak do Tatranskej Strby.
  • 3. den (9 hod., 18 km – Rysy, Symbolicky cintorin): Ranim vlakem se opet svezeme do Strbskeho Plesa a pujdeme po  červené turistické značce asi 80 minut na Popradske Pleso. Od plesa budeme mirne stoupat 35 minut po  modré turistické značce a 120 minut po  červené turistické značce s kratkou casti zajistenou retezy na Chatu pod Rysmi, kde dame obed. Pres sedlo Vaha pak vysplhame dale po  červené turistické značce za 45 minut az tesne pod vrchol Rysy. Stejnou cestou se pak po  červené turistické značce za 30 minut vratime na Chatu pod Rysmi, odtud 85 minut dale na rozcesti s  modrou turistickou značkou a po ni za 30 minut az k Popradskemu plesu. U plesa se po  žluté turistické značce zajdeme podivat na asi 30 minut vzdaleny Symbolicky cintorin. Po navratu k plesu behem dalsich 30 minut po  žluté turistické značce odbocime na  zelenou turistickou značkou, ktera nas po 45 minutach dovede na  červenou turistickou značkou. Po ni pak budeme pokracovat v sestupu 35 minut az do Strbskeho plesa, kde odjedeme vlakem zpet do Tatranskej Strby.
  • 4. den (8,5 hod., 15 km – vodopad Skok, Bystra lavka, Predne Solisko): Ranim vlakem se opet svezeme do Strbskeho Plesa, odkud budeme pokracovat 90 minut po  žluté turistické značce k vodopadu Skok. Dalsi cesta Mlynickou dolinou po  žluté turistické značce nas za 120 minut dovede kolem Koziech ples a Capieho plesa na sedlo Bystra lavka, v jehoz exponovane casti je cesta pres zlom sedla zabezpecena retezy. Pred vystupem do sedla nebo po sestupu ze sedla dame obed. Ze sedla sestoupime dale po  žluté turistické značce kolem Wahlenbergovych ples behem 120 minut pres Furkotskou dolinu az na rozcesti s  modrou turistickou značkou, ktera nas dale za 15 minut dovede na Chatu pod Soliskom. Pokud zbydou sily, tak se pokusime o 60 minutovy vystup po  červené turistické značce na Predne Solisko a 30 minutovy sestup stejnou cestou zpet na Chatu. Po  modré turistické značce pak za 80 minut sejdeme do Strbskeho plesa a vlakem zpet do Tatranskej Strby.
  • 5. den (Kezmarok, termaly Poprad): Autobusem v 9.00 odjedeme z rozcesti v Tatranskej Strbe do Kezmarku (prijezd 9.50). Zde si prohledneme pamatky, zejmena namesti a muzeum. Po prohlidce historickeho mesta se svezeme busem do Popradu, kde budeme relaxovat v termalnim koupalisti (alternativa je termalni koupaliste v obci Vrbov). Vecer pak odjedeme vlakem zpet do Tatranskej Strby.
  • 6. den (8-9 hod, asi 20 km – Koprova dolina, Koprovsky stit): Rannim busem v 7.39 odjedeme z rozcesti v Tatranskej Strbe do Liptovskeho Hradku (prijezd 8.12), kde v 8.40 prestoupime na autobus, ktery nas zaveze k ch.kpt.Rašu (prijezd 9.03). Odtud pujdeme po  červené turistické značce 15 minut na rozcesti Tri studnicky a dale po  modré turistické značce asi 5,5 hodin velmi pozvolnym vystupem Koprovou dolinou a Hlinskou dolinou az do Vysneho Koprovskeho sedla (prevyseni 1100 metru). Ze sedla odbocime po  červené turistické značce a pokusime se vystoupat po 30 minutach na Koprovsky stit, ze ktereho se pak stejnou cestou po  červené turistické značce vratime za 30 minut zpet do sedla. Ze sedla sestoupime dale po  modré turistické značce kolem Velkeho Hincova plesa behem 75 minut k Popradskemu plesu a po  červené turistické značce za dalsich 55 minut do Strbskeho Plesa. Odtud vlakem zpet do Tatranskej Strby.
  • 7. den (6,75-8,75 hod, 18-22 km – Krivan): Brzkym ranim vlakem se opet svezeme do Strbskeho Plesa a pujdeme po  červené turistické značce asi 60 minut k Jamskemu plesu. Odtud zahajime 120 minutovy vystup po  modré turistické značce na rozcesti pod Krivanom. Z rozcesti pak pujdeme 45 minut dale po  modré turistické značce az na Krivan, kde dame obed. Po sestupu stejnou cestou po  modré turistické značce asi 30 minut mame dve moznosti pokracovani – bud se vratime po stejne trase po  modré turistické značce a  červené turistické značce za 150 minut az do Strbskeho plesa, nebo sejdeme po  zelené turistické značce asi 120 minut na Tri studnicky a odtud po  červené turistické značce 150 minut do Strbskeho Plesa. Vlakem pak zpet do Tatranskej Strby. Po navratu zabalime veci a odjedeme vlakem do Popradu na nocni bus domu.
  • 8. den (rezerva): Navsteva Važecké jaskyně (jedna zastavka vlakem ze Strby), termaly Poprad, Vrbov, …

priestorový načrt Vysokých Tatier v letnom období, spolu s podtatranským regiónom a najdôležitejšími turistickými centrami, najčastejšie používané turistické chodníky, trasy lanovky, horské chaty a taktiež informácie o výške jednotlivých tatranských vrcholov

Ubytovani

V autokempu Tatranská Štrba – 7 km jizne od Strbskeho plesa, nachází se ve svažitém terénu a tak těžko najdete rovné místo, WC i koupena jsou v dřevěných budovách na slušné úrovni, ochotny personal, 1 osoba/den ve stanu = 130 Sk (cena pri pobytu min. 5 dnu, stan se neplati), vlak zubacka do Strbskeho plesa 15 minut (24 Sk). Autobusová zastávka 150 m, Vlaková stanica 200 m.

Penize na osobu

celkem: min. 2100/1950 Sk na osobu (plna/ISIC)

  • vstupy: 70/30 Sk (Kezmarok hrad), 70 Sk (Drevený artikulárny, Nový ev.kostol, Evanjelické Lýceum), 350/300 Sk (AquaCity Thermal Packet, 3 hodiny), 90/70 Sk (Važecká jaskyňa)
  • kemp: 1050 Sk = 630 Sk + 3x140 Sk (osoba ve stanu na 5+3 dny)
  • jizdne mistni: 3x19-35 Sk (vlak Poprad-Strba), 9x24 Sk (vlak Strba-Str.Pleso), 47 Sk (bus Strba-Kezmarok), 22 Sk (bus Kezmarok-Poprad), 71/56 Sk (bus Strba-ch.kpt.Rašu)

Spojeni tam a zpet

Brno => Poprad

Poprad => Brno

Spojeni mistni

(nutno opravit parametr ‘‘link’’ v odkazu na aktualni)

Mapa sítě tatranské elektrické železnice

Dalsi informace

Ostatni kempy

(prehled zde)

  • Eurocamp – 2,5 km juhovýchodne od Tatranskej Lomnice, 3 lidi + stan = 420 Sk/den, sprchy s teplou vodou zdarma, 4 km od nádraží v Lomici a navíc do kempu jezdí malý motorový vlak a autobus (bez problemu rano do mesta, večer jede do kempu vlak 17:00 a 22:00 na směr Studený potok)
  • Tatranec – 2 km juhovýchodne od Tatranskej Lomnice, drazsi a mene vybaveny kemp
  • Stará Lesná – 1 km juhovýchodne od zastávky Stará Lesná
  • Športcamp – 3 km juhovýchodne od Tatranskej Lomnice, ZRUSEN!
  • táborisko v Bielovodskej doline pre organizované skupiny výkonných horolezcov na povolenie ŠL TANAPu

Trasy

  • vychazky, tury dolinami, vystupy na sedla, vrcholy
  • obtiznost podle pruvodcu
  • Sezónne uzávery turistických značkovaných chodníkov od 1.11 do 15.6., Výstrahy, Aktuálna predpoveď, info na emailu HZS, pocasi pres SMS
  • Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte ubytovateľovi. Dodržte zapísanú trasu aj čas návratu. Na chatách a v hoteloch sa zapíšte do knihy vychádzok a túr.
  • Nevstupujte na letné snehové polia. Ak je chodník nad pásmom lesa pokrytý snehom a nemá tyčové označenie, nepovažuje sa za značkovaný a nesmie sa ním pokračovať.
  • přístupné štíty Jehněčí, Kriváň, Rysy (moc lidi), Vysoká. přechod z Mala studena do Velka studena dolina (zabezpečené řetězy a nejlehčí z možných, ale už horolezecký terén – hřebenovka Roháčů v Západních Tarách je vyrazne obtiznejsi). Bielovodska dolina hezky odspoda (bez lidi).
  • mozna nebezpeci a ochrana, diskuze.
  • exponovane: na Priečné sedlo byste a přechod ze Zbojnické chaty přes Prielom na Polský hreben, přes Bystrou lávku vede trasa z Mlýnické do Furkotské doliny, Priečné sedlo je lezitelné z Malé do Velké Studené doliny.

S sebou

  • Pohorky – pevné kotníčkové, boty s pevnou, vibramovou podrážkou. Dobré a v zimě nezbytné jsou k tomu návleky (kamaše) zabraňující padání sněhu a nečistot do bot.
  • Dostatek teplého oblečení – skládající se z více vrstev, aby se teplota těla dala dobře regulovat. I v létě se musí počítat s výraznou změnou počasí. Spodní prádlo a ponožky je dobré mít ještě záložní (vše zabalte nepromokavě do batohu). Jednak kvůli pocení a taky co když spadneme třeba do potoka.
  • Kulich a rukavice – Bereme je i na letní túry! V zimě přibalíme i záložní kulich a rukavice různých druhů (slabé pro aktivní pohyb a silné vodě-odolné do špatného počasí).
  • Oblečení proti větru – Kalhoty a větrovku. Samozřejmě dbáme na dobry střih a funkční kapucu.
  • Oblečení proti dešti – Pláštěnku co se neroztrhá v prvním větru nebo nepromokavé membránové oblečení např. Gore-texové kalhoty a větrovka.
  • Ochrana proti slunci – Pokrývka hlavy, sluneční brýle se 100% ochranou proti UV záření (UVA i UVB filtr), ochranný krém na pokožku a na rty. Vše s vysokým ochranným faktorem. Doporučují se krémy odolné vůči vodě a neobsahující mastnotu. Takové krémy by se při pocení neměly hned smýt.
  • Bezpečnostní vybavení – Vybavenou lékárničku chráněnou proti zvlhnutí. Při náročnějších túrách bivakovací vak (Žďárák). Při zimních túrách v lavinových oblastech ještě lavinový safety set: lavinový vyhledávač, sněhovou lopatu a lavinovou sondu.
  • Orientační pomůcky – Podrobnou mapu dané oblasti v měřítku 1:50 000 a přesnější. Knižní průvodce – především u náročnějších túr či horolezeckých výstupů. Buzolu, ve vyšších horách i výškoměr a na ledovci či v rozlehlých oblastech se může hodit i GPS přístroj.
  • Dle charakteru terénu přibalíme – teleskopické hůlky pro túry s velkým batohem či s velkým převýšením. Na sněhová pole, ledovce a zimní hory stoupací železa (mačky) a cepín. Pro ferraty, horolezectví a skialpinismus samozřejmě přibalíme ještě další potřebný materiál a jisticí pomůcky dle charakteru akce.
  • Důležité drobnosti – Osobní doklady (občanka nebo pas), průkazka organizace (ČHS, Alpenverein), kartička pojišťovny s telefonním číslem asistenční služby, čelovka, tužka (nejlépe obyčejná – propisky zamrzají) a papír, píšťalka (plastová aby nepřimrzala ke rtům) pro přivolaní pomoci – ze stejného důvodu není špatný ani malý kousek zrcátka. Nůž, nejlépe víceúčelový. Svíčka – zdroj světla a tepla. Zapalovač – vydrží déle než sirky, spolu se svíčkou nutno chránit proti vlhkosti. Trojcípý šátek z pevné Látky a výrazné barvy – kromě přikrývky hlavy lze použít na zdravotní účely, signalizaci a také třeba k filtraci vody. Samozřejmě telefonní čísla na důležité instituce (předpovědi počasí, lavinové zpravodajství, v zahraničí i ambasáda) a horskou záchranou službu a leteckou záchrannou službu. Důležitý je i sáček na odpadky.
  • Mobilní telefon – Důležité je mít u něho dobré a nabité baterie. Nesmí se zapomenout ani na dostatečné množství kreditu – v případě nehody nelze jenom spoléhat na bezplatné tísňové volání a asistenční služby. Není špatné si čas od času při túře vyzkoušet signál. Při nehodě pak víme zda-li můžeme na jeho pomoc zapomenout či stačí poodběhnou o kousek dále.
  • Dostatek jídla a pití – vhodného pro túru, tedy lehké hmotnostně i pro žaludek, energeticky vydatné a trvanlivé. Důležité jsou potraviny bohaté na komplexní sacharidy (uhlohydráty) tj. sušenky, keksy, čokoláda. U pití je důležité se vyva-rovat nápojům s bublinkami, nápojům hustým a příliš sladkým, černému čaji, kávě a samozřejmě alkoholu.
  • A vše do pohodlného batohu, který musí byt tak veliký aby se do něho vešlo vše i když jsme v tričku a trenýrkách. Určitě je dobré mít věci zabalené v igelitových sáčcích, aby při dešti nenavlhly. Špatný není ani nepromokavý obal batohu.
  • Lékárnička – Základní lékárnička je složena z materiálu, který by měl být volně dostupný bez lékařského předpisu. Slouží pro běžné výpravy do hor. Pro větší akce či dokonce malé expedice, je zapotřebí posoudit charakter krajiny a lékařskou dostupnost oblasti a k tomu přizpůsobit obsah lékárničky. Samozřejmě musíme přihlížet na svůj zdravotní stav a lékárničku vybavit i léky na vlastní onemocnění (např. alergie), i když je běžně neužíváme, neboť právě při akci mohou vlivem únavy nastat komplikace. Lékárnička by měla být odolná vlhkosti a v batohu rychle přístupná a sama o sobě přehledná (aby se v ní vyznal i někdo jiný). Dáváme si pozor i na trvanlivost (exspiraci) léčiv a zdravotního materiálu. Základní složení lékárničky pro horské túry a prvni pomoc.
  • Nouzový signál – 6x za minutu v pravidelných intervalech (1 signál) 1 minutu pauza atd.
  • Odpověď záchranářů – 3x za minutu v pravidelných intervalech (1 signál) 1 minutu pauza atd.

Bourky v horach

  • Vyvarujte se rizikovým místům: Hřebeny, vrcholy, pilíře; Cesty zajištěné kovovými pomůckami (kramle, řetězy, feráty); Trhliny, žlaby, soutěsky; Otevřené plochy (náhorní plošiny, horské louky); Malé převisy a jeskyně (nebezpečí zkratového můstku); Kovová ohrazení horských pastvin; Horské chaty a bivaky bez hromosvodu, stany v nebezpečných místech; Vyšší stromy; Vodní toky a hladiny.
  • Neutíkat dlouhými kroky. Vzniká tím tzv. “krokové napětí”, které nás vystavuje nebezpečí elektr. šoku.
  • Odstranit kovové předměty přesahující hlavu (lyže, cepíny, hole, stativ), nezvedat ruce nad hlavu.
  • Zasunout externí antény (vysílačka, mobil).
  • Vyhledat nejbližší prohlubeň nebo suťovisko.
  • nezůstávat u skalních stěn, pod převisy a v jeskyních na vzdálenost kratší než 3 metry (i z hora).
  • Cepín, mačky, krosnu s kovovou konstrukcí, kovové součásti výstroje nebo horské kolo položit naplocho dále od sebe.
  • Nezůstávat pohromadě (rozestupy alespoň 3 metry), s výjimkou dětí, které si v podřepu přitiskneme k sobě.
  • Posadit se na karimatku, batoh, lano nebo plochý kámen, nelehat na zem, hlavu ke kolenům, zakrýt uši
  • Co nejmenší kontakt se zemí – špičky, nohy od sebe
  • Neseskakovat z lanovky – má protiblesková bezpečnostní zajištění
  • V túře pokračovat, až když je bouře vzdálená 10 km, tedy když časový rozdíl mezi hromem a bleskem je větší než 30 sekund nebo po dobu 30 minut od posledního blesku či hřmění.

Medvedi

Normálně je však medvěd plachá šelma, která se člověku vyhýbá, pokud ho včas zpozoruje. Pro turisty se všeobecně doporučuje:

  • Nescházet z turistických chodníků, tedy z míst s velkým pohybem lidí.
  • Normálním hlasem na sebe upozorňovat, především brzo ráno a večer kdy jsou medvědi ještě aktivní.
  • Spatříme-li medvěda, tak se v žádném případě se k němu nepřibližujeme! Tato šelma nemá vyvinutou mimiku a nelze předpovídat jeho reakci. Daleko lépe rozeznává pohybující se objekty než stojící. Proto zůstaňme stát nehnuti na místě nebo, jsme-li dostatečně daleko, můžeme se velmi pomalu a maximálně tiše vzdalovat.
  • Když nás medvěd spatří, tak v každém případě zůstaneme stát na místě dokud se nevzdálí. Zlomová hranice je kolem 10 m, na kratší vzdálenost se medvěd cítí překvapen a ohrožen. Dojde-li k útoku, snažíme se ze sebe udělat mrtvého. Pomalu si lehneme na zem tváří k zemi, rukama si chráníme šíji a zvedneme ramena čímž si také chráníme krk. Musíme počítat s tím, že si nás medvěd přijde očuchat a případně s námi bude i manipulovat. Doporučuje se odhození batohu, medvěd na něho může přenést pozornost.
 
comments powered by Disqus