Výlet Kralický Sněžník

  • Termín: ??.??. až ??.??. 2021

1. den: Branná, Kovadlina, bunkry (celkem 12-14 km; trasa)

Autem do vesnice Branná, kde zaparkujeme u zámku. Vydáme se kolem nádraží (průchozí propustem s potokem a vodopádem) do kopce po naučné stezce Pasák na rozlehlé skály Kovadlina (skalní okno, horolezecké stěny) a dále až na rozc. Alojzovské louky. Dále budeme pokračovat po NS Pasák na rozc. Banjaluka, háj., kde se napojíme na  zelenou turistickou značkou a dojdeme po ní až k ŘOPíku Muzeua čs. opevnění Branná (otevřeno příležitostně). Půjdeme dále k rozc. Nad Splavem (další ŘOPík), kde sejdeme do údolí k silnici a kolem pěchotního srubu U Trati (nezahrnuté zdivo, příležitostné prohlídky) přijdeme zpět do Branné na parkoviště.

Alternativa (na mapě)

Od rozc. Alojzovské louky budeme pokračovat rovně neznačené lesní cestou na rozc. Žleb (křížení se  žlutou turistickou značkou) a dále až do údolí Klepáčského potoka. Z údolí pak vystoupáme opět po lesní neznačení cestě k pěchotnímu srubu Obora. Po  modré turistické značce sejdeme od srubu na rozc. Nad Splavem, kde se napojíme na NS Pasák.

Pozdní oběd možný v obci Branná v restauraci minipivovaru Kolštejn.

2. den: Paprsek, Petříkov, Větrov (celkem 16 km; trasa)

Autem na parkoviště Skiareál Paprsek a poté pěšky zpět 2,5 km po cestě dolů na rozc. Adamovské údolí. Odtud do kopce po  zelené turistické značce až na rozc. Ostružník a dolů do Petříkova. Po obědě Petříkově půjdeme po  červené turistické značce do kopce až na Paprsek, kde občerstvění v místní tur. chatě. Dále po  zelené turistické značce z kopce na nově otevřenou rozhlednu Větrov a neznačenou polní cestou kolem grafitového lomu zpět na parkoviště Skiareál Paprsek.

Možnosti

Vyzkoušet bobovou dráhu v Petříkově. Oběd v restauraci na Paprsku.

3. den: Ramzová, Šerák, Keprník (celkem 12 km; trasa)

Autem na parkoviště Ramzová, lanovka, a pak lanovkou na Čerňavu (110/90 Kč, od 8:30). Poté pěšky do kopce po  červené turistické značce přes rozc. Šerák na vrchol Keprník. Z vrcholu zpět z kopce po  červené turistické značce přes rozc. Šerák na tur. ch. Šerák, kde dáme oběd. Po oběde už jen z kopce na Obří skály po  modré turistické značce a dále pak po  zelené turistické značce až do Ramzové na parkoviště.

Možnosti

Možno si prodloužit o 8 km za vrchol Keprník okruhem přes Keprník, Vozka, Kamenné oko, Keprník.

4. den (celkem asi 3 km)

Králíky

5. den: Hynčice, vodopády Prudkého potoka, Štvanice (celkem 12 km; trasa)

Zaparkujeme na poslendím, tj. třetím, parkovišti v Hynčicích pod Štvanicí, odkud se vydáme po lesní cestě po  modré turistické značce kolem Penzionu Kraličák (výběh s morčaty a králičkem, dětské hřiště) směrem na rozc. Nad Bystřinami. Na rozc. odbočíme po lesní cestě do kopce po  červené turistické značce a půjdeme kolem kaskád Prudkého potoka (možnost koupání) na rozc. Pod Srubem. Dále pak opět po  červené turistické značce již mimo lesní cestu a přes lávky nad potokem a pole borůvek až na rozc. Kaskády Prudkého potoka (nad rozc. by měl být vodopád, ale není; jsou tam jen malé kaskády, ale ne tak hezké, jako v předchozím úseku). Poté již půjdeme zpět z kopce po  červené turistické značce cyklistické až na rozc. Nad Hynčicemi, vlek. Zde se napojíme na  zelené turistické značce, která náse dovede přes sedlo na kopec Štvanice, kde je stejnojmenná rozhledna (nad lanovkou). Od rozhledny lze pak sejít po sjezdovce (kolem ŘOPíku) zpět do Hynčice na parkoviště, nebo ještě na občerstvení a za zvířátky v Penzionu Kraličák.

6. den: bunkry Staré Město (celkem 7 km; trasa)

Autem do Starého Města. Po místní  červené turistické značce na sever k pěchotním srubům Ozdravovna a Borek a dále na východ přes pěchotní sruby Krajní, Lesík, Svah až na vrchol u rozc. Jelen, lov.ch. Poté dále po místní  červené turistické značce z kopce kolem několika ŘOPíků do Starého Města.

Oběd před či po výletě ve Starém Městě.

Další tipy

Kralický Sněžník (celkem 14-17 km při zacházce k chatě za vrcholem; trasa)

Ze Stříbrnice vyrazíme po  žluté turistické značce do kopce k rozc. Nad Adéliným pramenem, kde přejdeme po  červené turistické značce na polskou stranu a po jejich  zelené turistické značce vystoupáme k rozc. Franciska, chata HS. Poté budeme pokračovat na české straně po  červené turistické značce přes sochu Slůněte a pramen Moravy až na vrchol Kralický Sněžník. Zpět půjdeme po polské  zelené turistické značce až na rozc. Siodło Martena, kde přejdeme po  žluté turistické značce na českou stranu a po  modré turistické značce budeme klesat až do Stříbrnice.

Po cestě hodně studánek, ale občerstvení jen na začátku v ch. Návrší, nebo pak 1,5 km za Sněžníkem v polské ch. Na Sněžníku.

 
comments powered by Disqus