Voda ze Sušice do Katovic (Otava)

 • Termín: 26. až 28. května 2006
 • Mapa: KCT 68 – Pootavi – Susicko a Strakonicko

Program

 • 1. den, patek: Odjedeme z Brna vlakem do Susice, kde se ve vecernich hodinach sejdeme na taboristi s ostatnimi ucastniky zajezdu. Ve 21.00 bude u vozidla cestovky krátká informacní schuzka.
 • 2. den, sobota (cca 14 km): Rano v 10.00 sjezd Otavy ze Susice do Zichovic. Na táborišti v Zichovicich zastávka na obed. Pak možno shlednout zamek, dojít ke zrícenine gotickeho hradu Rabí (budeme mit nejmene 2 hodiny volno, takze se to stihne), nebo navštívit restauraci. Po obede pokracovani plavby do Velkých Hydcic. Celý sjezd vcetne prestávky na obed trvá asi 5 hodin.
 • 3. den, nedele (cca 16 km): Dopoledne sjezd z Velkých Hydcic do Horaždovic. V Horaždovicich u restaurace zastávka na obed. Po obede prohlidka barokního zámku, muzea a zámecke zahrady. Odpoledne sjezd do Katovic a ukoncení zajezdu. Celý sjezd vcetne prestávky na obed trvá opet asi 5 hodin. Po ukoncení zajezdu odjezd domu vlakem.
 • podrobny program zajezdu (cast s CK)

Spojeni tam

 • 26.5. z Brna hl. n. v 13.25 rychlikem R 666 do Horazdovic (prijezd 19.09), kde prestoupime na Os 17530 odjezd v 19.12 do Susic (prijezd 19.37). Protoze pojede 6 lidi, koupime si skupinovou slevu, se kterou vyjde cesta na 152 Kc na osobu.
 • Sraz na hlavnim nadrazi v Brne mame v 13.00. Pozn.: Jelikoz je cesta dlouha, pripravte si nejake hry, ktere se daji hrat ve vlaku. Treba si vezmete nejaky blocek nebo papiry na psani a tuzku :-).

Spojeni zpet

V nedeli v noci (nejpozdeji ve 23:30), dle casu odjezdu. Protoze zpet pojedeme pravdepodobne pres Prahu, bude jizdne pri skupinove sleve 6 osob na jednoho asi 195 Kc.

Ubytovani

Nocujeme ve vlastních stanech nekomfortne na vodáckých táborištích.

Stravovani

Individualni z vlastnich zasob (tak budeme veceret ja a Misa) nebo v restauracich po ceste (vhodne zejmena na obed). Bude možno si dokoupit potraviny i nápoje.

Prohlidky a vstupne

 • Sobota: zricenina Rabi – 35 Kc (jeden okruh, studenti 20 Kc), 60 Kc (dva okruhy, studenti 35 Kc)
 • Nedele: zamek Horaždovice – 20 Kc (studenti vstupne polovinu)

Penize

Zajezd stoji 850 Kč, cesta nas vyjde asi na 350 Kc. Pripoctete neco na jidla a piti v restauracich (podle vyuziti vlastnich zasob) a na vstupne do hradu a na zamek.

Dalsi informace (prosim ctete)

Ucastnici

Cestovni smlouva byla podepsana. Zajezdu se zucastni posadky tri lodi:

  1. lod: Marek + Misa
  1. lod: Martina + Danka
  1. lod: David + Píďa

O řece Otava

Otava vzniká soutokem horských řek Vydry a Křemelné pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Za hlavní pramenný tok se považuje Vydra s vlastním povodím 147 km2. Zpočátku, od soutoku k Sušici, Otava teče severním směrem a poté se až k Horažďovicím ohýbá na severovýchod. Při ústí Blanice jižně od Písku se řeka opět stáčí k severu a několik kilometrů před soutokem s Vltavou mění směr na severovýchodní. Do Vltavy, či spíše do přehrady Orlík, ústí na ř. km 169,1.

Plocha povodí měří asi 3800 km2. Otava zprvu protéká úzkým zalesněným údolím, kde se v kamenitém korytě vytváří četné těžší peřeje s vodními válci a nepravidelnými vlnami. Pod Rejštejnem se říční proud postupně zpomaluje, spád se zmírňuje a obtížnost řeky se pomalu mění směrem k Sušici, kde se údolí otevírá a proud slábne. Až k Písku pak Otava protéká převážně otevřenou lučinatou krajinou.

Vody v tomto úseku zadržují časté jezy, většinou s vorovými propustmi, nad nimiž se vytvářejí dlouhé úseky bez proudu. Pod Pískem si řeka opět razí koryto úzkým zalesněným údolím, proud se zrychluje, aby se po několika kilometrech opět ztratil ve vzduté hladině orlické přehradní nádrže.

 
comments powered by Disqus