Voda z Tábora do Bechyně (Lužnice)

  • Termín: pravdepodobne az v roce 2008
  • Mapa: KCT 76 – Taborsko jih a stredni Luznice

Program

  • 1. den, patek: Odjedeme z Brna vlakem do Tabora, kde se ve vecernich hodinach ubytujeme v kempu.
  • 2. den, sobota (cca 15 km): Rano v 10.30 se sejdeme s ostatnimi ucastniky zajezdu v Tábore na levém brehu u mostu pres Lužnici pod ostrovem Suchomel. Dopoledne proplujem Luznici pres mesto Tabor. Po překonání několika jezů bude příjemným překvapením teplo krbu v hospůdce na Lužničance, kde se mohou začínající vodáci i usušit. Pak prujezd pres hluboké údolí pod Táborem, kde plavbu zrychlují četné peřeje. Zastávka na Harrachovce v restauraci na oběd. Celý sjezd vcetne prestávky na obed trvá asi 5 hodin.
  • 3. den, nedele (cca 16 km): Dopoledne spluti zbytku Luznice do Bechyne (asi 5 hodin), obed (bez restaurace) a rouzlouceni se s ucastniky zajezdu. Po obede navsteva zamku v Bechyni a odjezd domu vlakem.

Spojeni tam

  • 26.5. z Brna hl. n. v 13.25 rychlikem R 666 do Veseli nad Luznici (prijezd 17.17), kde prestoupime na Os 8210 odjezd v 17.20 do Tabora (prijezd 17.47). Protoze pojedou nejmene 4 lidi, koupime si skupinovou slevu, se kterou vyjde cesta na 139 Kc na osobu.
  • Sraz na hlavnim nadrazi v Brne mame v 13.00. Pozn.: Jelikoz je cesta dlouha, pripravte si nejake hry, ktere se daji hrat ve vlaku. Treba si vezmete nejaky blocek nebo papiry na psani a tuzku :-).
  • (moznost jet i pozdeji rychlikem R668 Junak z Brna v 15.25 s prestupem, prijezd do Tabora 19.58)

Spojeni zpet

V nedeli vecer nebo v noci (nejpozdeji v 22.30), dle casu odjezdu. Pravdepodobne pojedeme z Tabora autobusem (posledni vlak jede z Bechyne v 15.05), takze cesta zpet vyjde asi na 174 Kc.

Ubytovani

Nocujeme ve vlastních stanech nekomfortne na vodáckých táborištích.

Stravovani

Individualni z vlastnich zasob (tak budeme veceret ja a Misa) nebo v restauracich po ceste (vhodne zejmena na obed, ale jen v sobotu). Bude možno si dokoupit potraviny i nápoje.

Prohlidky a vstupne

  • Nedele: zamek Bechyne – 90 Kc (studenti 50 Kc)

Penize

Zajezd stoji 630 Kč, cesta nas vyjde asi na 320 Kc. Pripoctete neco na jidla a piti v restauracich (podle vyuziti vlastnich zasob) a na vstupne na zamek.

Dalsi informace (prosim ctete)

O řece Lužnici

Řeka Lužnice představuje bezmála synonymum Táborska. Jméno řeky, které se poprvé objevilo v pramenech roku 1179, se vyvinulo ze staročeského názvu pro “lužní řeku, vodu protékající luhy”. Lužnice pramení v Rakousku na úbočí Reichelbergu v nadmořské výšce 980 m. Na našem území měří její tok 153 km a má spád 117 m. Lužnice tvoří pomyslnou osu Táborska. Razí si cestu plochou krajinou Třeboňské pánve a od Veselí nad Lužnicí, přes Soběslav a Planou nad Lužnicí směřuje k Táboru. Mohutným obloukem se městu téměř vyhýbá a pokračuje na jihozápad do Bechyně. Zejména v úsecích od Veselí od Tábora a z Tábora k Bechyni poskytuje řeka ideální podmínky vodní turistice. Není divu, že na jejích březích vyrostly vodácké základny, a také četné chatové osady. Nejzajímavější úsek řeky začíná pod Táborem, kde vytváří úzký kaňon, jehož srázné břehy zarůstá bujná lesní vegetace. Romantický ráz údolí dokreslují zříceniny středověkých hradů Příběnice a Dobronice u Bechyně. Příběnice vybudovali členové mocného jihočeského rodu Vítkovců, avšak v době husitských válek byla pevnost zničena a její zbytky se skrývají v lesním porostu. Zato vysoká věž Dobronic je zdaleka viditelná a v jejím stínu vyrostlo tábořiště, které poskytuje odpočinek vodákům a jiným turistům. V Táboře mohou vodáci využít tábořiště - Suchomelův ostrov, ležící téměř pod historickým centrem města, nebo tábořiště na Harachovce, které se nachází 3 km (po proudu řeky Lužnice) od Švehlova mostu v Táboře. Na pravém břehu proti tábořišti na Suchomelově ostrově se nachází zajímavá chráněná přírodní památka “Granátová skála”. V migmatitovém balvanu zůstaly zarostlé různě velké krystaly drahokamů, známých ve světě jako české granáty.

 
comments powered by Disqus